Aleksandar Musić o Milanovićevu govoru i odnosu Pantovčak – Banski dvori (HRT Dnevnik, 18.2.2025.)

Musić o Milanovićevu govoru i odnosu Pantovčak – Banski dvori

Komunikacijski i politički savjetnik Aleksandar Musić u središnjem je Dnevniku analizirao Milanovićev inauguracijski govor, važnost sigurnosti za društvo te buduću suradnju Pantovčaka i Banskih dvora. Ističe potrebu za konkretnim politikama i novim pristupom HDZ-a.

O Milanovićevu govoru: Očekivan, ali bez detalja

Komunikacijski i politički savjetnik Aleksandar Musić u središnjem Dnevniku HTV-a govorio je o inauguracijskom govoru predsjednika Zorana Milanovića da je on za njega bio u granicama očekivanog, dok za neke druge ljude nije.

– Sam govor je bio niz kolekcija motiva, slika, ideja koje koreliraju s njegovim političkim profilom koji sada traje već nekoliko godina. Bilo je tu malo socijalne retorike, malo suverenizma, onako kako ga on shvaća. Pledoaje da se ne mjeri tuđe domoljublje. To, otprilike, korelira s profilom koji je gradio, rekao je Musić.

Smatra da je u govoru, kao i većini političkih govora, bilo veoma mnogo općih mjesta, bez neke razrade, bez detalja te da otvara mogućnost ići i u ovom i u onom smjeru. 

– Riječi su uvijek jeftine, sintagme mogu biti lijepe, mogu biti bajkovite, ali ono što daje život nekom govoru je određeni politički gard, a jedina snaga koju on pokazuje je kada dođe po test realnih unutarnjopolitičkih i vanjskopolitičkih situacija. Što se tiče ostatka inauguracije, ovaj društveno-umjetnički dio mi je bio nešto unikatnije samogovor. To je moja osobna preferencija, naglasio je Musić.

Milanović želi biti državnik, ali ključne su konkretne odluke

Musić je komentirao i dio iz Milanovićeva govora o aspektu da se sami moramo brinuti za sebe, da ne guramo glavu onamo gdje ne treba i da nas očekuju zahtjevna, teška, neizvjesna vremena. 

– Za početak to zvuči jako lijepo, gotovo samorazumljivo. Vi u Hrvatskoj nećete naći pet ljudi u cijeloj državi koji tako nešto ne bi potpisali, ali ono što radi svu razliku ovog svijeta je kako se postavljate u konkretnim situacijama. Milanović u ovaj drugi mandat ulazi s misijom da ostane zapamćen kao državnik. A sve što je do sada radio, bio je daleko vještiji političar s brzim reakcijama, vraćao se iz mrtvih, izrazito je izbušio HDZ upravo s pričom o tome da netko želi slati hrvatske vojnike ginuti u Ukrajinu. Taj odijum je rastao među ljudima i on je zapravo utrčao u to polje. E sad, ja vas pitam o konkretnoj situaciji. Ne govorimo o nekim arhetipskim primjerima toga da će netko slati nekoga, gurati se u prve redove, rekao je Musić.

Naveo je kako Europa sada zna da je na vjetrometini između Istoka i Zapada, da ne može računati ni na čiju pomoć te da ima samo sebe samu. 

– Ako se krene snažnije ujedinjavati vojno, sigurnosno, obavještajno, politički na svaki drugi način, što Hrvatska tada radi? To je recimo pitanje za Milanovića – pridružuje li se ili stoji po strani? Ako stoji po strani, saginje glavu, moli da se nitko ne naljuti na nju. Hoće li drugi to poštovati? Praksa međunarodnih odnosa pokazuje da vi možete željeti nešto, to ne znači da za pet ili deset godina nećete biti tretirani na drugi način, izjavio je Musić.

Dodao je da to što se zbiva u istočnoj Europi danas nije neki izoliran incident.

– To je jedan niz događaja na dugoj vremenskoj crti, koji za pet do deset godina može imati određene posljedice u hrvatskom susjedstvu, pitanje je što mi danas radimo da se za to pripremimo, istaknuo je Musić.

Bez sigurnosti nema ni društva ni gospodarstva

Musić je protumačio i tezu da sigurnost ima svoju cijenu i da na uštrb sigurnosti ne treba prestati ulagati u kulturu, obrazovanje, znanost, slično.

– Bez sigurnosti, kultura, znanost, sve ostalo, zvučat ću okrutno, ide u kanalizaciju pod udarom rata ili neke nestabilnosti. Naime, Milanović tu ponovno politički vješto, retorički vješto, napada neke poštapalice, neke dogme, dogmice. Ali vi kada zapravo sve zbrojite i oduzmete, bez temeljne sigurnosti nema daljnjeg života društva, nema gospodarstva, nema novih generacija, nema sreće u konačnici kao jednog elementa u društvu, rekao je Musić.


Dodao je kako to znači da sigurnost u jednom društvu ima apsolutnu cijenu ili nema cijenu.

– Lijepo zvuči reći ona ima svoju konačnu cijenu, moramo biti toga svjesni, ali to je doduše samorazumljivo. Kao što sam rekao, riječi su jeftine, situacije su te koje daju život konkretnom gardu i konkretno odgovornosti, rekao je Musić.

Pantovčak i Banski dvori bez ljubavi, ali i bez mržnje

O budućoj suradnji Pantovčaka i Banskih dvora, koja dosad nije bila dobra, Musić smatra kako će doći do približavanja, no ipak će se na kraju zaustaviti na jednoj i dalje sigurnoj udaljenosti.

– Tu neće nikad biti ljubavi, ali možda neće više biti ni mržnje. To je ono što će se sad događati. Na unutarnjem političkom planu Milanović je reizabran i njegov gambit, način na koji se ophodio prema HDZ-u, to je uspjelo, to su birači honorirali i on je u tom smislu siguran. On će doći pod pravi test, neovisno o svim ovim njegovim geopolitičkim, kvazi geopolitičkim momentima. Pravi test će biti kako će se u konkretnim situacijama ponijeti kada zaista nešto geopolitički zaiskri, rekao je Musić.

Komentirao je i ponašanje HDZ-a.

– Što se tiče HDZ-a, HDZ je na teži način naučio da sebi štete napadima na Milanovića i da bi ga napadati dalje značilo ugroziti si još više lokalne izbore koji su na obzoru, a oni će morati korjenito mijenjati načine koji komuniciraju vanjsku politiku zato jer su je dosad komunicirali kao nešto samorazumljivo, na autopilotu, neku birokratsku vertikalu koja se ne propituje, smatra Musić.

Naveo je kako postoji cijelo jedno polje koje buja ispod površine građana Hrvatske koji su sve zabrinutiji te da su oni sada i plijen različitih tumača, polutumača onoga što se zbiva u svijetu.

– Da bi se zaista poslala jedna ozbiljna poruka sigurnosti treba početi direktnije, izravnije i puno strpljivije govoriti o onome što se zbiva i što Hrvatska tu misli činiti. Znači sa strane Milanovića tu će biti činjenje, a sa strane HDZ-a tu će biti korjenito mijenjanje komunikacije, smatra Musić.